2017/18 Season

Atlanta Symphony Youth Orchestra Roster

2017/18 Atlanta Symphony Youth Orchestra Roster

All sections are currently listed alphabetically. Alternates are listed in ranking order.

Flute

Don Cofrancesco
Jenn Kim
Renee Wang
Sarah Zhang

Flute Alternate
Johnny Fang
Olivia Silva

Oboe

Saffy Bashey
Jacob Duff
Makenzie Hill
Hannah Lee

Oboe Alternate
Joshua Kim
Sarah Williams

Clarinet

Alex Choi
Triniti Rives
Francisco Vidales
Alisha Zamore

Clarinet Alternate
Michael Tang
Henry Xuan

Bassoon

Allie Byrd
Ethan Clark
Aaron Lanning
Derek Rizzi

Bassoon Alternate
Kasey Park

Horn

Brennan Bower
Joseph Clarke
Charles Dunn
Ediz Eribac
Spencer Hodge
Varun Patel
Molly Shannon
Joshua Vollbracht

Horn Alternate
Jake Wadsworth
Cole Vandiver

Trumpet

Paul Armitage
Richard Stinson
Ben Stocksdale
Andrew Wang

Trumpet Alternate
William Rich

Trombone

William Clark
Hans Kang
Evan Roussey
Philip Williams

Trombone Alternate
William Robinson

Tuba

Errol Rhoden, III
Joshua Williams

Tuba Alternate
Quentell Gipson, III

Violin

Melody Bearden
Alexis Boylan
Abigail Carpenter
Sophie Chan
Sarah Chen
Yueci Chen
Erin Cho
Eunice Choi
Jenny Choi
Eunice Chon
Kylie Dickinson
Naomi Fan
Serena Gao
Josephine Han
Brianna Hou
Kelly Jeong
Erin Kong
Raunak Kumar
Ruby Lee
Kirsten Lee
Phoebe Liu
Tobias Liu
Zoe Lo
Scott Lozier
Ava Posner
Julia Su
Mashu Takeda
Sylvia Tang
Yuji Yamada
Nina Youn

Violin Alternate
Sung-Lin Hsieh
Jason Zhuang
Zach Tseng

Viola

Ashley Ahn
John Cho
Lucy Gelber
Claire Hong
Doyoung Jeong
Junwon Kang
Alan Ko
Nina Nagarajan
Clara Smallwood
Annabelle Spoto
Chris Wang
Jordan Watt

Viola Alternate
Kenny Oen
Ivy Xue

Cello

Joseph Brown
Brandon Chung
Tannessa Dang
Lexine Feng
John Kang
Patrick Kim
Phillip Kim
Max Lou
Aria Posner
Alicia Shin

Cello Alternate
Harrison Marable
Joe Billips
Jordan Leslie

Bass

Daniel Barket
Hollie Greenwood
Blake Hilley
Zoe Hood
Corban Johnson
Matthew Jung
Angela Leeper
Alex Pu

Bass Alternate
Jenny Yi

Percussion

Michael Dehan
Kobe Lester
Alexander Madison
Evan Magill
Dylan So

Harp

Madeline Chen
LeAndra Douds

Harp Alternate
Cherish McKellar

Piano

Jason Guo



Our selected students represent the following local schools. Congratulations to the many music educators and music education programs represented by these schools:

Alan C. Pope High School, Alexander High School, Alpharetta High School, Autrey Mill Middle School, Bolingbrook High School, Brookwood High School, Cambridge High School, Chattahoochee High School, Clarke Central High School, Collins Hill High School, Creekside High School, Decatur High School, Duluth High School, East Coweta High School, Elkins Pointe Middle School, Fayette County High School, First Presbyterian Day School, Grady High School, Hillgrove High School, Holy Innocents' Episcopal School, Homeschool, Johns Creek High School, Kennesaw Mountain High School, Lambert High School, Lassiter High School, Loganville High School, McIntosh High School, Mill Creek High School, Milton High School, Mount Pisgah Christian School, Norcross High School, North Cobb High School, North Forsyth Middle School, North Gwinnett High School, North Gwinnett Middle School, Northgate High School, Northview High School, Ola High School, The Paideia School, Parkview High School, Peachtree Ridge High School, Pope High School, Ridgeview Charter School, River Trail Middle School, Roswell High School, Sandy Creek High School, South Forsyth High School, South Forsyth Middle School, The Westminster Schools, Tri-Cities High School, Walton High School, Webb Bridge Middle School, West Forsyth High School, Wheeler High School, Whitewater High School, Woodward Academy

Connect With Us


Plan Your Visit